Band Ligasyon ile Hemoroid Tedavisi

Band Ligasyon Nedir?

Band ligasyon; hemoroid tedavisinde kullanılan ameliyatsız yöntemlerden biridir. Band ligasyon yöntemi ile hemoroid dokusunun köküne bir bant yerleştirilmektedir ve hemoroid kanalına giden kan engellenmektedir. Hemoroid band ligasyonu; lastik bir bant yardımı ile sarkmış olan hemoroid yapısının tekrar yerine oturtulmasını amaçlamaktadır. Lastikle boğma, hemoroid band ligasyonu gibi isimlerle anılmaktadır. Band ligasyonu ile hemoroid tedavisi; 1.-2.ve 3.evre hemoroidlerde kullanılmaktadır ve skleroterapi tedavisinde olduğu gibi yine bu işlem iç hemoroidlerde uygulanmaktadır. Band ligasyon yönteminde, hemoroid oluşturan dokular lastik bant ile boğma yapılır ve hemoroid oluşturan yapıların tekrar yerine oturtulması hedeflenmektedir.

Band Ligasyon ile Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Band ligasyon ile hemoroid tedavisi ameliyatsız olarak uygulanan bir tedavidir ve anestezi gerektirmemektedir. Hemoroid tedavisi, olası bir komplikasyon gelişmemesi ve tedavinin başarılı olması adına mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Band ligasyon ile hemoroid tedavisi anaskop adı verilen makata ışık gönderilen bir aletle yapılmaktadır ve makatın iç kısmının görülmesi amaçlanmaktadır. Hemoroidal yapıya ulaştıktan sonra lastik tarzındaki bantlar hemoroid yapılarına yerleştirilir ve hemoroidin boğulması sağlanır. Yerleştirilen bantlar bir hafta içinde kendiliğinden düşmektedir ve hemoroidin yok olmasında başarılı olmaktadırlar. Hemoroidal yapılara yerleştirilen bant ile hemorid tekrar yerine oturtulur ve küçültülür.

Band Ligasyon ile Hemoroid Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Band ligasyon ile hemoroid tedavisi; dış hemoroidi olmayan, kan sulandırıcı ilaçlar kullanmayan, bağışıklık sistemi baskılanmış olmayan ve kemoterapi almayan hastalar için uygun bir operasyondur. Bu saydığımız kriterlere sahip olan hastalara band ligasyon yöntemi yapılmamaktadır.

Band Ligasyon ile Hemoroid Tedavisi Fiyatları

Band ligasyon ile hemoroid tedavisinde hastalığın seviyesi ve bulunduğu bölge çok önemlidir. Hastanın şikayetleri doğrultusunda hastalığa uygun tedavi planı hazırlanmaktadır. Band ligasyon ile hemoroid tedavisi fiyatları, hastalığın şiddetine ve yapılacağı hastaneye göre farklılık gösterebilir. Hemoroid tedavisi fiyatları, band ligasyon ile hemoroid tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için hastanemiz irtibat numaralarından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Band Ligasyon ile Hemoroid Tedavisi İyileşme Süreci

Band ligasyon ile hemoroid tedavisi iyileşme süreci cerrahi tedavilerde olduğu gibi uzun sürmemektedir. Band ligasyon operasyonu sonrası boğma yapılan bantlar 5-7 gün içerisinde kendiliğinden düşmektedir ve hemoroid hastalığı yok olmaktadır. Bu işlem sonrası hastalar aynı gün içerisinde normal yaşantılarına dönmektedir.

Band Ligasyon ile Hemoroid Tedavisi Avantajları

Band ligasyon ile hemoroid tedavisi sonrası hastalar bazı avanta durumlar ile karşılaşmaktadır. Band ligasyon ile hemoroid tedavisi avantajlarından bahsedecek olursak;

  • İşlem ameliyatsız yöntemler arasındadır ve cerrahi işlemlere nazaran kısa sürede bitmektedir.
  • Anestezi gerektirmez.
  • Hastalar kısa sürede iyileşme göstermektedir.
  • Operasyon sonrası komplikasyon görülme riski neredeyse yok denecek kadar azdır.
  • Gaita kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır.
  • Acısız ve ağrısız bir şekilde yapılmaktadır.
  • Hastalar aynı gün içerisinde taburcu olmaktadır.