Hemoroidektomi

Hemoroid (basur) rahatsızlığını tedavi etmek amacıyla uygulanan cerrahi operasyona verilen isme hemoroidektomi adı verilmektedir. Hemoroidektomi genellikle ayakta tedavi prosedürü olarak yapılır, yani hasta aynı gün eve gidebilir.

Hemoroidektomi Nedir?

Hemoroidektomi, alt rektum veya anüste şişmiş damarlar olan hemoroidleri çıkarmak için cerrahi bir prosedürdür.

İşlem sırasında doktor, etkilenen damarları çıkarmak için anüste küçük bir kesi yapacaktır. Doktor hemoroidi çıkarmak için bir neşter, lazer veya başka kesici aletler kullanabilir. İşlem, hemoroidin boyutuna ve sayısına bağlı olarak 30 dakikadan iki saate kadar sürebilir. Hastaya ayrıca iyileşme sürecine yardımcı olması için bir dışkı yumuşatıcı reçete yazılabilir. Doktor ayrıca enfeksiyonu önlemek için antibiyotik de verilebilir.

Hemoroidektomi Nasıl Yapılır?

Hemoroidektomi, rektum ve anüste bulunan şişmiş damarlar olan hemoroidleri çıkarmak için kullanılan cerrahi bir prosedürdür. Yaklaşık 30 dakika veya daha kısa sürede yapılabilen nispeten hızlı bir işlemdir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir ve hemoroidal dokunun çıkarılmasını söz konusu olur. İşlem sırasında, cerrah şişmiş dokuyu ve hemoroidleri kesmek için bir neşter veya lazer kullanabilir ve bunlar daha sonra çıkarılır. Alan daha sonra dikişle kapatılır ve yaraya pansuman yapılır.

Çoğu durumda, hasta birkaç gün boyunca ameliyat bölgesinde biraz rahatsızlık hisseder. Ameliyattan sonra bölgeyi temiz ve kuru tutmak önemlidir.

Hemoroidektomi Avantajları

Hemoroidektomi genellikle şiddetli hemoroid için en etkili tedavi olarak kabul edilir ve genellikle tekrarlayan hemoroid alevlenmeleri yaşayan veya ciddi semptomları olan kişiler için tercih edilen tedavi yöntemidir. Hemoroid semptomlarından uzun süreli rahatlama sağlayabilen güvenli ve güvenilir bir prosedürdür.

Hemoroidektominin ana avantajı, rektal kanama, ağrı, kaşıntı ve rahatsızlık gibi hemoroid ile ilişkili semptomlarda uzun süreli rahatlama sağlayabilmesidir. Gelecekte alevlenmeleri önlemek ve enfeksiyon, anal fissür oluşumu ve anal fistül gelişimi gibi diğer komplikasyon riskini azaltmak için de kullanılabilir.

Hemoroidektomi ayrıca anal bölgenin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir, çünkü prosedür dış hemoroidleri çıkarabilir ve iç hemoroidlerin boyutunu azaltabilir. Ek olarak, prosedür genel anal işlevi iyileştirmeye ve kanser gibi daha ciddi komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Hemoroidektomi İyileşme Süreci

Hemoroidektomi sonrasında hastalar birkaç gün içerisinde normal yaşantılarına dönebilirler. İşlemden hemen sonra hasta hareket edebilecek ve yardımla yürüyebilir yani hemen taburcu olabilir. Hasta ameliyattan sonra birkaç hafta bölgede bir miktar rahatsızlık ve tahriş hissedebilir. Bazı insanlar ayrıca rektumun büyüklüğündeki değişiklik nedeniyle kabızlık yaşayabilir. Bölgeyi temiz ve kuru tutmak ve kabızlığa yardımcı olmak için bol su içmek önemlidir. Hastanın muhtemelen yorucu faaliyetlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınması tavsiye edilir.

Hemoroidektomi Fiyatları

Hemoroidektomi fiyatları hastanelerin politikasına göre değişiklik gösterir. Bu noktada en sağlıklı bilgiyi doktorunuzla görüşerek alabilirsiniz. Hastanelerde kullanılan malzemeler ve operasyonu yapacak ekibin tecrübesi de fiyatı etkileyebilir.